Cesta do Taurangy

Pátek 16.11.

Vítek vyhledá různé galerie v Aucklandu, je jich ve městě několik a mnohé z nich jsou prodejní. Jedná se spíš o menší prostory a vystavená díla jsou často od místních umělců. V jedné galerii převládá keramika, vypadá jako tradiční japonská, ale náměty jsou moderní a glazura je udělaná tak, že vše vypadá jako slepené z různorodých střepů. V další galerii jsou šperky, všechny jsou krásné a také velmi drahé. Mnoho z nich je inspirovaných místní přírodou a mořem. Další galerie je propojená s prostorem pro různé workshopy a ateliéry. Shlédneme výstavu drobných tisků a výšivek s démonickou tématikou.

Jedeme se podívat na Toyotu Estima Previa od dvou kluků z ČR, líbí se nám typ vestavby, který do aut dělají a tohle konkrétní auto nabízí za dobrou cenu, 5500 NZD. Je to především kvůli najetým kilomentrům, má něco přes 360 000 km. Marek s Petrem nejsou backpackeři, ale truhláři, kteří jsou na Zélandu na pracovní vízum a večer, po práci, dělají vestavby do aut. Jsou milí a vestavba vypadá ještě lépe než na fotkách, vše je vymyšlené a kompatibilní, stolek, kuchyň, úložný prostor, a postel v jednom. V autě máme dokonce i wc a sprchu. To vše je nezbytné pro získání certifikace self contained, se kterou můžeme v mnoha kempech přespávat zdarma. Auto se nám líbí a tak rovnou platíme zálohu a domlouváme se, že v pondělí bude hotové i s cerifikací a všemi nezbytnými kontrolami. Marek s Petrem nám ještě dávají tipy na víkend – pláže Piha, Bethells beach a Murriway beach. Prodlužujeme si ubytování ještě o jeden den – do pondělí, abychom počkali na auto.

Sobota 17.11.

Jedeme na pláž Piha, která je od Aucklandu asi 60 km daleko, to není na místní poměry moc, vzdálenosti jsou tu značné. Poprvé vyjíždíme dál od města a jsme nadšení krajinou, zelené kopce s pastvinami s krávami a ovcemi. Také lesy s obřími kapradinami a bujným porostem. Pláž Piha je surfařská a je na ní tmavý písek, v odlescích slunce místy až fialový. 

Je rozlehlá a díky tomu působí prázdně, i když jsou tu lidé. Uprostřed je vysoká skála zasahující do moře, porostlá stromy se značenou pěšinou. Vystoupáme nahoru a kocháme se výhledem. Pozorujeme říčku vlévající se do moře. Jdeme se projít po pláži, dostáváme se do zálivu, kde jsme úplně sami. Záliv je napouštěn příbojem. Skály složené z kamenů jsou omleté mořem a divíme se, jak vše drží pohromadě. Skze skálu je prohloubený otvor, aby rybáři mohli z jednoho zálivu do druhého, chceme se tam jít podívat, ale moře je velmi studené a vlny v průrvě vysoké. V písku na pláži nacházíme spoustu zvláštních bílých ulit. Vypadá to, že přepážky uvnitř ulity jsou celé z perleti. V místě, kam na pláži dosahují vlny, se mísí tmavý a světlý písek a vytváří krásné geometrické obrazce.

Neděle 18.11.

Murriwai beach je vzdálená asi 70 km a je unikátní hnízdištěm Tereje australského. Samotná pláž je opět s tmavým pískem a za ní se zvedají písečné duny, ze kterých roste řídký les připomínající vysokohorské porosty. Hnízditště je vzdálené asi 5 minut chůze od pláže a výrazně smrdí. Skály jsou pokryté vrstvou ptačího trusu a množstvím hnízdících ptáků. Jeden z páru vždy sedí na vejcích, nebo hlídá mládě, jak si všímáme později. Když přilétá druhý, zdraví se s ním zvedáním hlavy a jemným oklováváním. Pozorujeme jednoho tereje, který se zdraví s květinou a vzápětí ji oklovává. Později se dozvídáme, že terejové při prudkém nárazu do vody při lovu, mohou zůstat několik minut otřesení.

Cestou zpátky se zastavujeme na odpočívadle, ze kterého vychází cesta k přehradě Waitakere. Je lemovaná kapradinami a stromy Kauri, ty jsou pro místní obyvatele posvátné, dorůstají obrovských výšek i průměru kmene. Sužuje je nemoc, která se šíří přenášením zeminy, například na podrážkách bot, proto jsou mnohá území úplně uzavřená a prostor okolo stromů chráněný. Na této cestě máme štěstí a některé kauri vidíme. Celou přehradu ale obejít nemůžeme, mnoho cest je uzavřených.

Pondělí 19.11.

Balíme si věci na pokoji, nevejdou se nám do batohů, za těch pár dní vše nějak zvětšilo objem. S Markem a Petrem jsme domluvení okolo šesté hodiny u letiště na předání auta. Ve dvanáct hodin máme vrátit auto, které máme nyní, do půjčovny. Auto vracíme a čekáme na letišti, později si půjčíme letištní vozík a jedeme s ním do parku vzdáleného asi kilometr.

Petr nás vyzvedává a jedme s ním do dílny, kde nám s Markem předávají auto. Dostaneme ještě spoustu vybavení, hrnec, příbory, pánev, karimatku na jógu. Vítek od Marka ještě výhodně kupuje neopren. Dvě plechovky fazolí a vánoční světýlka nabíjená solárem. Jedeme do obchodu a kupujeme peřinu, polštáře, povlečení, prkýnko, misky…. Na aplikaci vyhledáváme první kemp, jedeme k němu asi 40 minut, je jedenáct večer a těšíme se na jídlo a do postele. Kemp je z důvodu nemoci kauri stromů uzavřen a nikde nikdo. Další kemp je vzdálený asi hodinu cesty, je to přístav ve Whangaparaoa. Přijíždíme po půlnoci. Parkoviště kempu je plné malých králíčků. Nejíme, jdeme rovnou spát. 

Úterý 20.11.

Kupujeme vařič, bombu, neopren pro mě a zásoby a vydáme se na delší přejezd do kempu ve Waiomu. Celý den dost prší. Zjištujeme, že bomba se nedá bez redukce připojit k vařiči. Vracíme se pro redukci. Později večer zjišťujeme, že redukce není kompatibilní s hadicí od vařiče.

Středa 21.11.

V 7:30 nás budí místní ranger klepáním na okno, dostáváme písemné varování za parkování mimo vyznačené místo pro self contained vozy. Vše probíhá v přátelském duchu, dává nám hodinu na to, abychom se nasnídali. Zjišťujeme tak, že se vždy musíme vejít mezi dvě modré značky, které vyznačují prostor pro obytné vozy. V každém kempu je prostor jinak velký a auta musí parkvat minimálně tři metry od sebe, kvůli bezpečnosti (což ne vždy všichni dodržují). Vždy je tak jasně daný počet vozů, které se do kempu vejdou. Na ceduli je také informace o tom, do kdy je třeba kemp opustit, od kolika hodin do něj lze přijet, a kolik nocí po sobě lze zůstat, zpravidla jsou to dvě noci, někde čtyři.

Vyjíždíme přes krásné zelené kompce, zkouším poprvé řídit vlevo, docela to jde, jen nemám moc odhad šířku auta a jedu hodně v levém příkopu. Zastavujeme kousek za vesnicí Colville v zátoce Umangawha. Do dneška mám deadline práce do ČR, vytáhnu tablet a kreslím, abych mohla ilustrace odeslat. Je fajn, že je tu o 12 hodin více než v Česku, mám je k dobru a vše stíhám. V zátoce je odliv a z bahnitého písku vystupuje Lochnesská příšera. O kousek dál Vítek objevuje ještě kruh – okno z krajiny do krajiny, postavené z naplaveného dřeva. Lochnesska je částečně ze dřeva a částečně z pneumatik, což Vítek zjistí dalekohledem a lehce nás to zklame. Zato okno je opravdu nádherné. 

Přesouváme se do kavárny s wifi, je to kavárna spojená s prodejem místních výrobků a potravin. Objevujeme náušnice s nápisem „Czech glass“. Odesílám ilustrace a dáváme si kávu. 

Pokračujeme do kempu ve Whitianga. Cestou se stavujeme v několika obchodech a marně sháníme správnou redukci k vařiči.

Čtvrtek 22.11.

Přejíždíme do místní prádelny a poprvé pereme. Během čekání na to až dopere pračka a dosuší sušička, vyráží Vítek sehnat správnou redukci. Sežene ji až ve čtvrtém obchodě. Přejíždíme do kempu v Cooks Beach a jdeme se projít. Od kempu vede pláž, po které jdeme asi tři kilometry k vyhlídce na skále. Díky tomu, že je odliv, nacházíme spoustu nádherných mušlí a na mělčině pozorujeme kraby poustevníky, je jich tu spousta. Vyhlídka je krásná, na moři je mnoho malých ostrovů, vyhlížíme velryby a stále nic. Při cestě zpět moře přílivem stoupá a některé úseky se brodíme vodou. 

Celá sestava na vaření je kompletní. Zjištujeme však, že bomba, kterou jsme koupili, je prázdná, a je nutné si ji nechat naplnit. Při večeři okolo nás proskáče malý králíček. Zvířata tu nejsou vůbec plachá, nejvíce to pozorujeme u ptáků, kteří si sedají nezvykle blízko.

Zanechat odpověď

Vyplňte detaily níže nebo klikněte na ikonu pro přihlášení:

Logo WordPress.com

Komentujete pomocí vašeho WordPress.com účtu. Odhlásit /  Změnit )

Google photo

Komentujete pomocí vašeho Google účtu. Odhlásit /  Změnit )

Twitter picture

Komentujete pomocí vašeho Twitter účtu. Odhlásit /  Změnit )

Facebook photo

Komentujete pomocí vašeho Facebook účtu. Odhlásit /  Změnit )

Připojování k %s